Üzent Európa: az Orbán-kormány kikezdi a tudományos életet
Példátlan lépésre szánta el magát a negyven ország ötvennyolc tudományos akadémiáját, műhelyét – köztük az MTA – tömörítő szakmai szervezet, az All European Academies.
Példátlan lépésre szánta el magát a negyven ország ötvennyolc tudományos akadémiáját, műhelyét – köztük az MTA – tömörítő szakmai szervezet, az All European Academies.
Bár a szegedi lézerközpont nagyjából csak fél év múlva kezd majd teljes kapacitással működni, már most is javában zajlik a munka. Nemrég ott jártunk, és megnéztük, mit is csinálnak (majd) az ELI-ben.
A tudományalapú orvoslás társadalmi tekintélye igen alacsony szintre lavírozta magát mára. A szakmán belülről erős kételyek fogalmazódnak meg a modern biológia eredményeinek gyógyászatban való alkalmazhatóságát illetően, sőt a tudományt magát is érik támadások. A gyógyszeripar kutatás-fejlesztési befektetéseinek megtérülési rátája óriási mértékben zuhan, 2020-ra nulla értéket vizionálnak. Az egészségügy hétköznapjai egyes országokban katasztrofálisak, a forráshiány pedig világjelenség. Mi az igazság, és van-e kiút? E kérdésekről szól Boldogkői Zsolt professzor írása.
Fenekestül forgathatják fel a világ merev, tudományos társadalmát Budapestről: a HubScience megalkotta a tudományos szakirodalom áttekintésének és a publikációk feldolgozásának eddigi leghatékonyabb eszközét.
Azt eddig is tudtuk, hogy az ásítás fontos élettani funkcióval rendelkezik, ám egy friss biológiai kutatás új összefüggésekre mutatott rá az agyi funkciók és az ásítás hossza között.
Az űrkutatásban részt vevő SETI-hez hasonló, pc-k helyett a mobilok kihasználatlan erőforrásait hasznosító projektet indított az Berkeley Egyetem.
Francia tudósok a páviánok egy eddig hihetetlennek tűnő képességét fedezték fel, felismernek akár négybetűs szavakat is. A guineai főemlősökkel végzett kísérletek arra mutatnak, hogy alábecsültük az értelmi képességeiket.
A Demokratikus Koalíció szolidáris a magyar tudományossággal és leghatározottabban visszautasítja azokat az alaptalan vádakat és gyanúsításokat, amelyekkel Lázár János a tudomány világát és a tudományos minősítések rendszerét illette.
Rákkutatással és az anyagtudomány legígéretesebb ágának tekintett grafénkutatásokkal foglalkozik majd az a két laboratórium, amelyek létrehozásáról megállapodást írt alá szerdán Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Min Dong-Pil, a felfedező kutatásokat támogató Koreai Alapkutatási Tanács elnöke.